Valószínűleg semmi újat nem mondok már azzal, hogy ismét Egyiptomban voltunk egy hetet :) Tény és való, hogy nagyon ráfixálódtunk a Vörös-tenger élővilágára, és egyébként az arab vendégszeretetet is kezdjük igencsak megkedvelni. Ez alkalommal visszatértünk Marsa Shagrára, a búvárfaluba, ahol májusban is voltunk. 

Egy 28 fős csapattal utaztunk, és már az indulás pillanatától kezdve remekül szórakoztunk. Karlóval, aki Magyarország legismertebb búvároktatója és a Cápasuttogó becenévre hallgat, remek csapatot alkottunk vízben és szárazföldön egyaránt :) Biyadhoo sokat segített a csoport menedzselésében, a bejelentkezéstől kezdve a checkdive-on keresztül egészen a napi merülésekig, így a közös "munka" során az eddiginél is jobban összebarátkoztunk.

A szobánk hasonló volt a májusihoz, de most sokkal közelebb voltunk a központi részhez, ahol a búvárbázis, a pihenő, a kávézó és az étterem található, így jóval kevesebbet kellett gyalogolni, ami különösen este, a búvárkodástól kifáradva nagy fegyvertény volt :) A társaság elképesztő volt, minden étkezésnél betegre nevettük magunkat, de napközben a pihenőben vagy a kávézóban is jókat beszélgettünk, kisebb csoportokban, szóval nem unatkoztunk egy percet se. 

Marsa Shagra nagyon hangulatos kis hely, mutatok is néhány képet róla, ha valaki esetleg a májusi bejegyzést nem látta volna. 

shagra01

shagra02

shabra03

shagra04

shagra05

shagra06

Az ételek mintha még a májusinál is kicsit jobbak lettek volna, legalábbis most több kedvünkre való fogás volt, elsősorban a hidegkonyha terén. Ettünk mindent, amihez csak kedvünk volt, friss zöldséget, gyümölcsöt, szóval olyanokat, amiket megmosnak fogyasztás előtt, de nem főzik meg, és most se átkozott meg minket a fáraó, úgyhogy lassan elmondhatjuk, hogy Egyiptom (legalábbis a normális, minőségi szálláshelyek) nagyjából úrrá lett a vízzel kapcsolatos problémán, ami sok külföldi turistát elriasztott. Azt a szabályt, hogy csapvízzel tilos fogat mosni, továbbra is be kell tartani, de már ezt is egészen jól megszoktuk.

Ez alatt az egy hét alatt sokat merültünk a házizátonyon, de emelett elmentünk több rövidebb kirándulásra, távolabbi merülőhelyekre. Ilyen volt Elphinstone, Om Halhala, Habili Nakari (erről majd később) és a tengeri tehén, másnéven dugong élőhelye. Szegény dugongot a retardált orosz turisták annyira felstresszelték, hogy már nagyon nehéz őt megtalálni, mert elkezdett félni az embertől. Nekünk ez most sikerült, de sajnos pont olyan helyen, ahol nem lehetett búvárkodni, csak szorkelezni, és így is csak néhány percet lehetett látni az állatot.

Nagyon élveztünk minden merülést, és fantasztikus lehetőség volt, hogy a házizátonyon Biyadhoo vezethetett csoportokat is. Én most csak segédkezdtem, amikor szükség volt rá, de így is rengeteget tanultam ezekből a merülésekből, és nagyon örültem, amikor sikeresen megoldottam egy feladatot vagy problémát. A kirándulóhelyekre mindig helyi merülésvezetővel mentünk, így itt csak az volt a dolgunk, hogy gyönyörködjünk a víz alatti világban.  Mutatom is, hogy miket láttunk ebben az egy hétben.

Házizátony:

dive01

dive02

dive03

dive04

dive05

dive10

dive11

dive12

dive13

Elphinstone:

dive06

dive07

Om Halhala:

dive08

dive09

Nakari:

dive14

dive15

Itt Shagrán úgy van a búvárkodás, hogy öt napon keresztül lehet korlátlanul merülni a befizetett összegért cserébe. A hatodik napon plusz összegért lehet merülni a házizátonyon, vagy el lehet menni valamilyen fizetős kirándulásra. Ehelyett Karlo azt találta ki, hogy mindannyian elmentünk Marsa Nakarira, ami Shagrának a "kistestvére", azért, hogy segítsünk a helyieknek a tengerből összegyújteni a szemetet, és ezért cserébe a második merülésünket ingyen kaptuk (ez volt Habili Nakari).

Ezt a szemétszedést nem úgy kell ám elképzelni, hogy hemzseg a tenger a műanyagtól és egyéb szeméttől, igazából palackot, üdítősdobozot és ehhez hasonlót nem is találtunk egyet se, csak néhány zacskót és kisebb nejlondarabkákat. Szóval a szemétszedős merülés is inkább az élővilág megfigyeléséről szólt, mint a takarításról.  

Nakari egy hasonló búvárfalu, mint Shagra, csak jóval kisebb, kevesebb ember befogadására alkalmas. Ezzel együtt nagyon hangulatos, és az ottani séf is hasonlóan jól főz, mint shagrai kollégája. És akkor jöjjenek innen is a képek:

nakari01

nakari02

nakari03

nakari04

nakari05

Az utolsó merülés, az a bizonyos Habili Nakari volt a legnagyobb kihívás, és egyben a legtanulságosabb is. Elmondták előre, hogy ez egy áramlatos hely, szóval lélekben készültünk rá, de ami várt minket a víz alatt, az több volt mint durva, nekünk legalábbis, mert igazán áramlatos helyen még nem merültünk. Maldívon belefutottunk pár áramlatba, de az ehhez képest sétagalopp volt. Mindannyian küzdöttünk, mint kismalac a jégen, de az én lábaim nem az áramlattal szemben való úszásra vannak kitalálva, így hamar feladtam a dolgot, és jeleztem, hogy ki akarok menni mert elég volt.  Ennek is megvan a maga protokollja, mert 25 méter mélyről nem lehet csak úgy kiszaladni, de Biyadhoo felügyelete alatt gyönyörűen megoldottuk ezt a feladatot is, és ugyan teljesen kimerülve, de biztonságban és probléma nélkül kijutottunk a zodiacba. Nem sokkal utánunk egyébként a többiek is elindultak kifelé, 30-32 percnél többet nem merült senki, pedig egy normál merülés simán lehet akár egy órás vagy még hosszabb is, ha nyugodtak a körülmények. Először el voltam keseredve, hogy ennyire nem sikerültek itt a dolgok, de aztán rájöttem, hogy nem baj, mert ilyen sokat merülésből még sosem tanultam, mint itt.

A nap végén visszabuszoztunk Shagrára, és a következő nap már merülés nélkül telt, mert este 22:45-kor indult a gépünk haza.

Túl gyorsan telt el ez a hét is, szívesen maradtunk volna még, hogy még többet gyakorolhassuk a merülésvezetést, és tanulhassunk Karlótól.

 

 

 

 

 

Rájöttem, hogy nem szabad olyat írnom itt a blogban, hogy "mostantól kezdve már nem is megyünk máshová, csak ide", mert valami végül mindig megváltozik, és mégiscsak máshol kötünk ki a következő utazás alkalmával :)

Most úgy fest, hogy a Maldív-szigeteket letaszította a trónról Egyiptom, pontosabban a Vörös-tenger. Idén másodjára voltunk most Egyiptomban, és megyünk még majd októberben és márciusban is, mert itt a legszebb a víz alatti világ a Magyarországról vállalható idő alatt elérhető helyek közül.

Ez alkalommal hármasban utaztunk, anyukámat is belelkesítettük, hogy tartson velünk (sokat mondjuk nem kellett győzködni :D). Volt egy kis keveredés, mert eredetileg szeptemberben mentünk volna, de végül arra az időpontra törölték a charter gépet, így átfoglaltuk az egészet augusztus 20-i indulásra. Hurghadától nem messze, Soma Bayen voltunk, egy Sheraton szállodában. Alapvetően azért ezt a szállodát választottuk, mert ehhez van legközelebb a búvárközpont, de azért sejtettük, hogy magával a szállodával se nyúlhatunk nagyon mellé, egy Sheraton azért Egyiptomban is Sheraton :) 

Rögtön megérkezés után tudtuk, hogy valóban nem nyúltunk mellé. Korán reggel érkezett a gépünk, és valamikor 8 óra után már a hotelben voltunk. A szobáink még nem voltak készen, de rögtön mondta a recepciós, hogy máris intézkedik, hogy ne csak délután 2 után foglalhassuk el, ami a hivatalos időpont lenne, illetve, hogy egymás melletti két szobát kapjunk. Így is történt, alig másfél óra múlva már jött is széles mosollyal az arcán, hogy készen vannak a szobák, mehetünk.  Nagyon szuper szobákat kaptunk, amik ráadásul belülről összenyithatóak voltak, így könnyebb volt átmenni egymáshoz, ha szerettünk volna valamit.  Mutatom is, milyen szépen volt berendezve, és milyen szuper kilátásunk volt.

room02

view01

view05

 Minden napra készített nekünk meglepetést a takarító fiú, ilyen szépséges törölközőfigurák formájában:

room01

room03

room04

room05

room06

room07

room08

 Rögtön megérkezés után, amíg vártunk a szobánkra, elmentünk a búvárbázisra, megbeszélni a merüléseket. Elintéztük az adminisztrációt, és délután már mentünk is check dive-ra. Ez a legelső merülés, amit muszáj vezetővel csinálni, de utána már szabadon mehettünk bármikor, amikor kedvünk volt. De erről majd később :)

Miután elfoglaltuk a szobát és kicsomagoltunk, lementünk fürdeni egyet, meg már közeledett az ebédidő is. A medencetér is nagyon jól nézett ki, az egyetlen, amit hiányoltam, az a növényzet volt. Mivel egyetlen árva növény se volt a medence környékén, így az amúgy is nagy forróság még melegebbnek érződött. Nagy gondot persze nem okozott ez se, mert szinte ki se jöttünk a vízből, csak amikor megszomjaztunk :)

pool01

pool02

pool03

pool04

pool05

 Az egész resort nagyon szépen nézett ki egyébként, voltak gyönyörű kertek, illetve belül a szálloda is nagyon igényesen volt kialakítva. Az pedig különösen tetszett, hogy nem olyan őrült módon hűtöttek, mint pl. Dubaiban, ahol amikor kimentünk az utcára egy jégveremmé hűtött épületből, azonnal bepárásodott a szemüvegem :D

view02

view03

view04

view06

 

view06

 A búvárkodáson kívül csak a szokásos dolgokkal töltöttük az időt: pancsolás, pihenés, olvasás, kulináris élvezeteknek való hódolás :) Anyukámat öröm volt nézni, úgy tobzódott a svédasztalos étkezéseknél :D Alacsony, vékony, de nagyon szereti a finomságokat, így aztán ő is mindent IS meg akart kóstolni. Amit tökéletesen megértettem, mert elképesztő finom ételek voltak. Vacsoránál mindig volt valami különlegesség, egyik este például rengeteg féle sushi volt, egy másik napon Wellington bélszín, de volt, amikor bárányt illetve kacsát sütöttek. Minden étkezésnél mindenki megtalálhatta a neki való ételeket, a rengeteg zöldség, hús, tészta, leves, frissen sültek édességek, joghurtok, gyümölcsök között. És ami a legfontosabb: most se átkozott meg minket a fáraó, vagyis nem lett senkinek semmilyen gyomorproblémája. Úgy tűnik, tényleg komolyan kezdi venni Egyiptom, hogy a hotelekben minden ételhez, italhoz szűrt vizet használjanak.

No és akkor nézzük, hogy milyen szuper, igazi búvárparadicsom van itt Soma Bayen :) 

Maga a búvárbázis is nagyon igényes, tiszta, rendezett, és mindenki elképesztő kedves.

orca03

orca04

orca01

orca02

Első nap, mikor visszajöttünk a check dive-ról, kérdezték, hogy másnap mikor tervezünk menni, mondtuk, hogy 9 óra körül. Mire odaértünk, már mindkettőnknek össze volt rakva a felszerelése, elő volt minden készítve, csak fel kellett venni a búvárruhát és fel kellett ülni a kis buggy-ra, amivel kiviszik az embereket egy nagyon hosszú stég végére, ahonnan be lehet menni a vízbe. Merülés után pedig, amit meglátják, hogy mászol ki a vízből, már jönnek is oda, elveszik az uszonyodat, maszkodat, leveszik a hátadról a palackot, majd megint felültetnek a buggy-ra és visznek vissza a bázisra. Ahol szintén nem nagyon engedik, hogy hozzányúlj a felszerelésedhez, ők elmossák, elpakolják, felakasztják, szóval elképesztően segítőkészek. Minden egyes merülésnél így volt, megmondtuk, mikor megyünk, és ők mindent előkészítettek. Valószínűleg így a hatékony, mert amúgy igen sok búvár volt ott mindig, szóval lehet, hogy tömegjelenetek alakulnának ki, ha mindenki magának, szép kényelmesen szerelné össze a palackját és mosná el a holmiját. Az utolsó merülés után egyébként még nagyobb alapossággal mossák el az egész felszerelést, amit így csak meg kell szárítani, és már lehet is elpakolni a bőröndbe. Mi azért szeretjük a tengeri merülések végeztével magunknak még egyszer elmosni a cuccunkat, de amúgy nem lenne muszáj, mert tényleg tökéletesen gondoskodnak ról a bázison is.

Most pedig álljon itt néhány kép a házizátonyról. Ahol egyébként iszonyatosan élveztünk minden egyes merülést, mert szuper látótávolság volt, ragyogó napsütés, és enyhe volt az áramlás is.

dive01

dive02

dive03

dive04

dive05

dive06

dive07

dive08

dive09

dive10

dive11

dive12

dive13

dive14

dive15

dive16

dive17

Az utolsó napon úgy döntöttünk, hogy elmegyünk egy félnapos, hajós merülésre, hogy lássunk másik merülőhelyet is, ne csak a házizátonyt. Ezt is nagyon jól megszervezték, kb. három-négy óra alatt megvolt az egész, buszozással, hajózással, merüléssel együtt. 

Egy gyönyörű szép korallzátonyt úsztunk körbe, ezúttal szintén vezetővel.  Nem mindig szeretünk amúgy vezetővel merülni, mert sokan vannak, akik nagyon gyorsan úsznak, nehéz tartani velük a tempót, különösen, ha az ember szeretne valamit hosszabban is szemügyre venni. A mostani vezetőnk  (meg egyébként az is, aki a check dive-ot tartotta) nagyon jól úszott, a teljes csapat jól tudta követni, így ez is egy szuper merülés volt.

kir02

kir04

kir05

kir06

kir03

Ez volt az első alkalom, hogy tengerben merültem, azóta, hogy Biyadhoo és az oktatónk unszolására hajlandó voltam lecserélni a mellényemet és az uszonyomat is :) Az, hogy ez milyen nagyszerű ötlet volt, már az Aquaworldben kiderült, illetve Feketenyéken, amikor a divemaster vizsgámat csináltam. Klasszisokkal jobban tudok úszni, és ez sokat lendített a magabiztosságomon is. Nagyon jót tett ez a tíz merülés számomra, már szinte tökéletesen megtanultam, hogy hogyan kell ezzel a mellénnyel bánni, és amitől a legboldogabb vagyok, az az, hogy Biyadhoo is azt mondta, hogy rengeteget fejlődtem ebben az egy hétben, és nagyon büszke rám :D És egyébként én is büszke vagyok magamra, mert ahonnan én indultam, onnan egy kisebb fajta csoda (pontosabban rengeteg tanulás és gyakorlás) kellett ahhoz, hogy megszerezzem a fekete kártyát :) De most már mindkettőnkek megvan, és innen kezdve ki tudja, merre visz majd minket az élet :) Most például októberben vissza Shagrára, ami szintén egy nagy kedvencünk lett.

Sajnos túl gyorsan eltelt ez az egy hét, hamar haza kellett jönni :( Nagyon szuper, aktív nyaralás volt, de már kb. másnap hiányzott a búvárkodás. Hiába na, totálisan függők lettünk mindketten :D

További bejegyzések